آنکراژ ساده

انسان موجودی قدرتمند است که می‌تواند با استفاده از تجربیات خود و آموزش‌هایی که می‌بیند از منابع درونی خودش برای حل مسایلش استفاده کند. پس همه ما منابعی عظیمی از راه حل‌ها داریم و همه مشکلات رفتاری که ما داریم راه حل آن در درون خود ما وجود دارد.

یکی از قویترین تکنیک‌های برطرف کننده ناهنجاری‌های ذهنی در NLP، تکنیک آنکراژ یا Anchoring می‌باشد. آنکر به معنی  لنگر کشتی‌ست. هنگامی که کشتی لنگر می‌اندازد این لنگر به ته دریا می‌رود و همان‌‌طور که در کف دریا سر میخورد به سنگی برخورد می‌کند، در پشت آن گیر می‌کند و کشتی را نگه می‌دارد.

در زندگی ما نیز نظیر این اتفاق رخ می‌دهد. بطور مثال فرض می‌کنیم ما زندگی نرمالی داریم و هر روز فعالیت‌های عادی خود را انجام می‌دهیم  ولی یک روز در امتحان دانشگاه قبول می‌شویم و از این اتفاق بسیار خوشحال می‌شویم در نتیجه ما پشت این خاطره لنگر می‌اندازیم و این قبولی برای ما نوعی آنکر بحساب می‌آید.

اتفاقات مشابهی بصورت مثبت یا منفی در تمام طول زندگی ما رخ می‌دهد که برای ما به آنکر مثبت یا منفی تبدیل می‌شوند. این امر بدین‌صورت است که هر رویدادی در ما تاثیری بجا می‌گذارد و موجب بروز نوعی تحریک عصبی در ما می‌شود و به عبارت دیگر ما را به نحو خاصی برنامه ریزی می‌کند. یعنی این رویداد به همراه خودش یک محرک عصبی هم دارد، که میتواند محرک بینایی، شنوایی، لامسه، بویایی و چشایی باشد. در نتیجه بصورت عکس می‌توان با ایجاد تحریک عصبی، احساسات مربوط به آن رویداد را مجددا بوجود آورد. برای اینکه یک تحریک عصبی به آنکر تبدیل شود این تحریک عصبی باید بسیار قوی و متفاوت از اتفاقات زندگی روزمره ما باشد. مثلا عید نوروز و گرفتن عیدی (بصورت اسکناس نو) در ما احساس خوبی بوجود می‌آورد. و یا اینکه لیموترش یا شنیدن اسم آن (محرک بینایی یا شنوایی) موجب ترشح بزاق در ما می‌شود. لازم به ذکر است در تکنیک‌های درمانی محرک‌های مربوط به حس لامسه، قوی‌تر از سایر محرک‌ها عمل می‌کنند.

در بسیاری از موارد شکل گیری آنکرها و تغییر حال و روحیه ما، بدون آگاهی ما صورت می‌گیرد و ما نمی‌توانیم آنها را شناسایی کنیم. یک روز صبح که کاملا سرحال و شاداب هستیم ناگهان بدون هیچ علتی بعد از 3-2 ساعت روحیه خود را از دست می‌دهیم و ناراحت می‌شویم. دلیل این موضوع فعال شدن یک آنکر منفی است که قبلا و بدون آگاهی ما ساخته شده است. ممکن است این آنکر، عکسی در خیابان بوده یا پیامی که از رادیو پخش شده است و یا برخورد با یک راننده تاکسی. خیلی چیزها ممکن است باشد. شناسایی آنکر منفی ممکن است بسیار مشکل باشد، زیرا ما می‌توانیم تعداد بسیار زیادی آنکر منفی داشته باشیم. اگرچه متوجه ساخته شدن این آنکرها نمی‌شویم اما با تکنیک‌هایی که بکار می‌بریم می‌توانیم کاری کنیم که نسبت به این آنکرها خنثی باشیم.

این تصاویر چه احساسی در شما ایجاد میکند ؟ و یا شما را یاد چه خاطراتی می اندازد ؟ 

 

 


چاپ  

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

Related Articles

هدف گذاری

ساب مدالیته

ارتباط موثر