ارتباط موثر

 

ارتباط موثر:

ما انسان ها موجوداتی اجتماعی هستیم و در طول زندگی چه بخواهیم و چه نخواهیم بطور مرتب در حال برقراری ارتباط با دیگران هستیم، حتی وقتی تنهاییم با درون خود ارتباط برقرار می‌کنیم. ارتباط شیوه‌های مختلفی دارد حتی وقتی کتاب می‌خوانیم با نویسنده کتاب هم ارتباط برقرار می‌کنیم.

انسان موجودی اجتماعی‌ست و ناگزیر به برقراری ارتباط است. مخصوصا در مورد رسیدن انسان به اهدافش در خیلی موارد نیاز به کمک، درخواست و ارتباط با دیگران است. ارتباط موثر جزئی از استراتژی ما برای رسیدن به یک هدف است. مثلا می‌خواهیم فرزند خود را تشویق کنیم تا کمتر تلویزیون تماشا کند باید ابتدا با او ارتباط موثر برقرار کرد تا بتواند صحبت‌های ما را بپذیرد و ما بتوانیم تغییر لازم را در رفتار او ایجاد کنیم و به هدف خود برسیم. نکته مهم این است که ارتباط موثر باید فقط برای اهداف سبز بکار گرفته شود و این ارتباط نباید منافع دیگران را به خطر بیاندازد.

برای ایجاد ارتباط موثر با هر فردی ابتدا حباب حفاظتی او را باید در نظر گرفت. چرا که هر فردی برای خود حریم شخصی دارد و تمایلی ندارد هر کسی به این حریم وارد شود. اولین قسمت این حریم شخصی حباب حفاظتی است.

قسمت بعد شناسایی کد ذهنی سوژه با استفاده از همگام سازی می باشد. یعنی این که ببینیم او در رفتارها، نشست و برخاست‌ها و گفتارهایش از چه روش و فرمولی استفاده می‌کند و ما هم از همان سیستم استفاده کنیم تا تاثیر لازم را بگذارد.

مبحث بعدی شناخت کانال دریافت اطلاعات است. چرا که هر فردی از یک کانال بهتر و بیشتر اطلاعاتش را دریافت می نماید. این سیستم اصطلاحا VAKO نامیده می شود.

 

بطور خلاصه سرفصل‌های زیر در جهت ایجاد ارتباط موثر مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت:

  • حباب حفاظتی
  • همگام سازی (شناسایی کدهای ذهنی سوژه)
  • سیستم VAKO
  • کالیبراسیون
  • Match & Mismatch

در کلاس ها ، بعد از آمورش این مباحث می توانیم به راحتی با دیگران ارتباط موثر برقرار کنیم و روی ضمیر ناخوداگاهشان تاثبر براریم و حس اعتماد را در فرد ایجاد کنید تا بتوانیم به اهداف سبز خود برسیم و با سرعت بیشتر و زمان کمتری به اهدافمان برسیم ... 

 


چاپ  

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

Related Articles

هدف گذاری

ساب مدالیته

آنکراژ ساده